+421 910 366 666 office@marcusindustry.com

Hotel & Café Slávia Košice

História skĺbená so súčasnosťou

Hĺbka priestoru

Hotel & Café Slávia Košice

Národná kultúrna pamiatka Hotel a kaviareň Slávia (v minulosti Hotel a kaviareň Savoy, Hotel a kaviareň Royal ) je secesná budova v Košiciach, ktorá stojí na Hlavnej ulici 63 oproti budove Štátneho divadla.

Na prelome 18. a 19. storočia bol v jej prízemí zriadený hostinec a keď sa v druhej polovici 19. storočia novým majiteľom stal Jozef Schiffbeck, zriadil tu luxusný hotel.

V rodinnom podniku krátko pokračoval aj jeho syn Matej, ktorý však neskôr začal budovu prenajímať a podnik začal upadať. To využil košický pivovarník Konštantín Bauernebl, ktorý prevádzkoval pivovar Bauernebl a syn. Hotel odkúpil a na jar v roku 1900 dal budovu zbúrať.

Na jej mieste za krátky čas vyrástla moderná secesná budova s luxusnou kaviarňou na prízemí a dvoma poschodiami bytov nad ňou. Priečelie budovy sa vyznačuje množstvom ornamentov i malieb – najmä výjavy z oblasti pivovarníctva. Mnohí odborníci považujú túto budovu za najkrajší secesný objekt v meste. V roku 1982 bola budova vyhlásená za kultúrnu pamiatku a neskôr bola preklasifikovaná na národnú kultúrnu pamiatku.

Hotel a kaviareň Slávia prešli v poslednom období rekonštrukciou, poskytujú luxusné reštauračné a kaviarenské služby ako aj ubytovanie v izbách vysokého štandardu v secesnom štýle.

Spoločnosť MARCUS INDUSTRY, a. s. sa od roku 2016 ako hlavný zhotoviteľ podieľala na obnove nezabudnuteľného štýlu historických Košíc formou rekonštrukcie tejto kultúrnej pamiatky. Prerábala sa kompletná pasáž so vstupom z Kováčskej ulice, ktorej dominantou sa stala presklená oceľová konštrukcia a tá tomuto priestoru dodala úplne nový nádych. Hĺbkovou rekonštrukciou prešli miestnosti v časti Malá Fajka, ktoré sa zmenili na luxusné izby  hotelového typu v centre Košíc. V blízkej budúcnosti sa medzi košičanov vráti taktiež obľúbená reštaurácia rovnakého názvu Malá Fajka, tvoriaca kolorit Kováčskej ulice.

Sektor

Rekonštrukcie

Klient

Družstvo Slávia

Realizácia projektu

MARCUS INDUSTRY, a.s.

Trvanie

2016 – 2019

Máte záujem o takýto projekt?

Vyplňte kontaktný formulár a poskytneme vám podrobné informácie.

Stiahnite si brožúru

Máte projekt ?